Co zrobić, by stworzyć świetny zespół?

Ocenia się, że zespół pracowniczy w pewnym sensie może stanowić z jednej strony rodzinę, która codziennie spotyka się w nudnych obowiązkach, ale z drugiej strony zwykłą maszynę – mechanizm, w którym każdy pełni jakąś funkcję. Gdyby więc okazało się, że którejkolwiek części zabraknie, mechanizm będzie całkowicie niesprawny. Nie da się także ukryć, że wyłącznie dobrze zgrany i lubiący się zespół, będzie w stanie poradzić sobie z wypełnianiem stawianych przez nim obowiązków. Chcąc zadbać o odpowiednią integrację, należy zastanowić się nad zastosowaniem elementów team buildingu, a więc nowej techniki budowania więzów interpersonalnych.
zespół
Zbliżający się okres świąteczny pochłania coraz większą liczbę osób. Łatwo to dostrzec po wystroju galerii handlowych, czytając artykuły w wirtualnej sieci czy też wysłuchując ciekawych audycji w rozgłośniach radiowych. Święta to także czas osób pracujących, jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami.

Problemem okresu świątecznego jest kłopot z uzyskaniem urlopu, przerwy świątecznej, wolnego dnia czy też zakładowych wigilii. Ta ostatnia uroczystość, o której wyżej wspomniano staje się jednym z najlepszym działań team buildingowych. Chodzi tutaj bowiem o coś więcej, niż tradycję, ale także o integrację i uśmiech, związany z życzeniami, jakimi obdarowują się wzajemnie pracownicy i ich przełożeni. Spotkanie przy cieście i kawie, a także drobnych podarunkach może stanowić świetną okazję na rozmowę o swoich świątecznych planach, marzeniach i zainteresowaniach. Może się okazać, że pracownicy mają wspólne pasje, o których będą rozmawiać także po pracy. W taki sposób, zwyczajna wigilia pracownicza czy firmowa mogłaby stać się pewnego rodzaju wydarzeniem firmowym. Organizacja takiego przyjęcia nie wymaga specjalnej filozofii, ani wynajmowania agencji eventowych.

Warto także zastanowić sobie, jak wyglądałaby nasza samotna wyprawa do ciemnej, leśnej głuszy, w której nigdy nie byliśmy. Brak towarzysza okazywałby się niebezpiecznym, ponieważ nie wiedzielibyśmy, czego spodziewać się przy każdym, nawet najdrobniejszym kroku. Z całą pewnością, nawet głusza leśna nie wydawałaby się tak przerażającą, gdybyśmy u boku mieli przyjaciela. Przede wszystkim, pewni bylibyśmy, że obok znajduje się druga para oczu, rąk i nóg, która w każdym momencie będzie w stanie nam pomóc, gdyby pojawiło się jakiekolwiek zagrożenie. Poczucie niepewności i braku nadziei znacznie się więc zmniejszy. Najlepiej byłoby także wiedzieć, jakie ta osoba ma słabe i mocne strony, a więc w jakich sytuacjach można na nią liczyć.

Radzenie sobie z samotnymi spacerami lasem przypomina samodzielne zmaganie się z trudnymi projektami w firmie. Gdyby zależało nam efektywności w miejscu zatrudnienia, nie powinniśmy pozwolić, by jakikolwiek pracownik został pozostawiony samemu sobie, ponieważ nie będzie w stanie sobie poradzić w kryzysowych sytuacjach. Powinniśmy więc rozpocząć nasze działania od stworzenia zgranego, dobrze zintegrowanego zespołu. Nie chodzi o to, by wszyscy pracownicy takiego zespołu przyjaźnili się, choć oczywiście ułatwiłoby to wszelkie działania, jednakże powinno przynajmniej zachęcić ich do wzajemnego szacunku i prowadzenia konwersacji.

Chcąc ułatwić osiągnięcie wyżej wskazanych celów, powinno się dążyć do rozpoznawania reakcji drugiej osoby, wad i zalet, a także rozpoznawania jej nastawienia. Członkowie zespołu powinni nauczyć się, jak ze sobą rozmawiać, ponieważ jest to jedyną drogą do sukcesu. We wszelkich projektach i społecznościach, to właśnie kanały komunikacyjne są podstawą.

 

Autorzy portalu

logo-footer

Informacje i wskazówki na temat team buildingu w firmie oraz tego jak, gdzie, kiedy i po co organizować imprezy integracyjne dla pracowników. Zapraszamy do lektury! 

Często czytane

Atrakcje imprez firmowych
O czym pamiętać przy organizacji imprez?
Integracja zespołu to ciężka praca

Jak zorganizować świetną imprezę firmową?
Jak oszczędzić na imprezie integracyjnej?
Co zrobić, by stworzyć świetny zespół?
© Copyright youplay.pl All Rights Reserved.