Jak zorganizować świetną imprezę firmową?

Ogromna liczba firm podejmuje decyzję o organizacji wszelkiego typu wydarzeń firmowych. Jest to zjawisko niezwykle pozytywne. To właśnie dzięki takim przedsięwzięciom, ludzie mają pracę, możliwość płacenia podatków, przez co państwo staje się coraz bogatsze, a naszym rodakom żyje się lepiej. Warto zerknąć na ten temat nieco szerzej. Do każdego, podobnego przedsięwzięcia, w ramach prowadzenia własnej firmy, powinno się podejść logistycznie, a więc odpowiadając sobie na kilka pytań, dzięki której wyłoni się również harmonogram takiej imprezy?
organizacja imprezy firmowej
Przede wszystkim, jako przedsiębiorca powinienem odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu rzeczywiście organizuję imprezę? Jednym z najczęstszych powodów jest próba zacieśnienia relacji między członkami zespołu – jak sama nazwa wskazuje, imprezy integracyjne mają integrować. Nie można jednak zapomnieć o takich zadaniach, jak mocniejsze utożsamianie się z marką czy firmą, dla której pracujemy. Odpowiednio zaplanowana impreza firmowa to szansa na pokazanie pracownikowi, że jest dla nas ważny, a w ten sposób zaskarbienie sobie jego lojalności, wierności i oddania. Nierzadko zdarza się także, że impreza firmowa jest organizowana wyłącznie dla najlepszych pracowników czy kierowników zespołu, by dodatkowo zmotywować zespoły do osiągnięcia wysokich wyników pracy. Ostatni z rodzajów wycieczek powinien być organizowany do miejsc egzotycznych, dalekich lub elitarnych, by gra rzeczywiście „była warta świeczki”.
Osoby, które brały udział w większej liczbie imprez integracyjnych, mogli zaobserwować zarówno praktyki godne naśladowania, jak i porażki. Przede wszystkim, chcąc uniknąć czarnego scenariusza, powinniśmy zastanowić się nad odpowiednim celem tego wydarzenia. Integracja może podnieść morale i efektywność pracy, a także atmosferę, jaka będzie panowała w zespole.

Integracja firmy jest niezbędna, jeśli zatrudnia ona kilka zespołów, rywalizujących ze sobą, ale także gdy zespoły takie są od siebie uzależnione. Zawsze może bowiem rodzić się pewien konflikt między zespołami. Zdarza się także, że grupy są zróżnicowane, ponieważ zatrudnieni są w nich zarówno pracownicy, doskonale radzący sobie ze wszelkimi obowiązkami, jak i osoby dopiero zatrudnione, które nie radzą sobie z osiąganiem tak dobrych wyników, ze względu na brak doświadczenia czy stres.

Gdyby się okazało, że podczas imprezy integracyjnej, zdecydujemy się na dyscypliny sportowe oraz przeliczne konkursy grupowe, w których będą brać udział zespoły, to integracja wzrośnie, ponieważ pracownicy będą widzieć w sobie nie tylko stanowiska i nazwiska, ale indywidualności o pasjach, zainteresowaniach i preferencjach, a także odmiennych cechach charakteru. Taka zmiana, a w pewnym sensie zburzenie hierarchii może pomóc „przełamać lody”, a w rezultacie poprawić nastrój pracowników. Gry zespołowe wymagają umiejętności przyznania się do swoich mocnych i słabych stron – jeśli więc okaże się, że dany pracownik nie radzi sobie z jakąś dyscypliną, inny gracz będzie musiał mu pomóc, ponieważ w przeciwnym razie straci na tym cała drużyna. W ten sposób, pracownicy nabiorą umiejętności interpersonalnych, a więc będą uczyć się, jak prosić o pomoc, ale i jak jej udzielać.

Kierownicy zespołów muszą jednak uważać, by wyjazd integracyjny nie stał się miejscem niezdrowej rywalizacji. Może się więc okazać, że dostrzeże on zarówno silne strony zespołów, jednak znajdzie także jednostki konfliktogenne, a więc osoby wprowadzające zamęt i brak porozumienia wśród pracowników. Często wiąże się to właśnie z problemem przerostu ambicji. Powinno się więc zaznaczyć, że wyjazd integracyjny to przede wszystkim rozrywka.

Autorzy portalu

logo-footer

Informacje i wskazówki na temat team buildingu w firmie oraz tego jak, gdzie, kiedy i po co organizować imprezy integracyjne dla pracowników. Zapraszamy do lektury! 

Często czytane

Atrakcje imprez firmowych
O czym pamiętać przy organizacji imprez?
Integracja zespołu to ciężka praca

Jak zorganizować świetną imprezę firmową?
Jak oszczędzić na imprezie integracyjnej?
Co zrobić, by stworzyć świetny zespół?
© Copyright youplay.pl All Rights Reserved.