Team Building – jak budować więzi interpersonalne w firmie?

Każdy właściciel przedsiębiorca, jaki pragnie zbudować komfortową atmosferę w miejscu zatrudnienia, powinien wiedzieć jak ogromne korzyści niesie za sobą przygotowanie odpowiedniej motywacji poprzez organizację imprezy integracyjnej. W przeciwnym razie, trudno będzie przyzwyczaić do siebie pracowników, którzy rozpoczynają ze sobą współpracę. Szczególnie jest trudno przyzwyczaić do siebie podwładnych, który tworzą nowy zespół, a więc się nie znają, a mają przygotować trudny projekt. Porozumienie samodzielne wydaje się być niemożliwe. Imprezy integracyjno – motywacyjne stają się więc przysłowiową „ostatnią deską ratunku”.
team building
Pojęcie Team Buildingu, a więc z języka angielskiego „budowanie zespołu”, pozwala znaleźć pracownikom wspólny język i kształtować skuteczną współpracę. Chodzi przede wszystkim o wspólne dobro – sukces projektu, a więc sukces firmy, w rezultacie wysokie zarobki i premie. Nie ma więc tutaj miejsca na skomplikowane relacje, pojawiające się sytuacje kryzysowe lub konflikty. Jeśli ma występować rywalizacja, to tylko ta zdrowa, stymulująca do dalszej pracy, a nie powodująca wzajemne „podkładanie sobie nóg”. Silny zespół jest jedną z mocnych stron danej firmy. To właśnie zgrany, efektywny kapitał ludzki stanowi najważniejszy zasób przedsiębiorstwa, ponieważ jeśli nie w realizacji jednego projektu, to pomoże w realizacji drugiego. Jeśli kierownikowi uda się zintegrować różne osobowości, to taka efektywność może przynieść mnóstwo profitów dla całego przedsiębiorstwa. Wiadomo, że relacje wzajemnego zaufania pozwolą także na wymianę doświadczeniem i pomoc w razie problemów w danym projekcie.

Wydarzenia integracyjne czy też motywacyjne mogą zostać zorganizowane na szereg różnych sposobów. Przede wszystkim powinna łączyć je jednak dobra i komfortowa atmosfera, eliminacja stresu i zdenerwowania, a także… poczucia przymusu. Menadżerowie powinni zadbać, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie koniecznością. Zabawy integracyjne powinny stać się świetnymi przygodami, zachęcającymi do współpracy w duchu rywalizacji. Większość imprez związana jest z grami zespołowymi, jakie zachęcają do pokonywania swoich słabości i wspierania drugiej osoby, jeśli mają przed sobą wspólny cel.
Nie ma bowiem chyba nic gorszego, niż próba ukazania swojej wyższości nad osobą, która nie ma danej kondycji, umiejętności czy chęci do brania udziału w danej dyscyplinie. Każdy z uczestników zespołu powinien potrafić budować w sobie uczucie przynależności do grupy. Gry, pozwalające na tworzenie więzi interpersonalnych powinny być animowane przez osobę z zewnątrz, ponieważ daje to pewność kierownikowi, że podwładni rzeczywiście się otworzą. Jeśli pracownicy niepewni siebie wykażą się, może okazać się, że dowartościują się w ten sposób i będą chcieli wykazywać się także w codziennych obowiązkach w biurze. Widać więc, że impreza integracyjna może być sposobem na docenienie ciężkiej, codziennej pracy naszych podwładnych, a przy okazji mogą sprawić, że pracownik będzie bardziej utożsamiał się z miejscem zatrudnienia.
Ponadto, zespół może czuć się doceniony, jeśli zostanie zaproszony w jakieś wyjątkowe miejsce, w którym wcześniej nie był.
Zastanawiając się nad rozkładem dnia wyjazdu czy spotkania integracyjnego, poza trudniejszymi punktami programu, jak wykłady czy szkolenia, zadbajmy o dobrą zabawę, by pracownicy uczestniczyli w wydarzeniu „za karę”, ale dla zyskania nowych wrażeń. Można więc zastanowić się chociażby nad: paintballem, ogniskiem czy grillem, piłką nożną, kręglami, quadami czy odwiedzeniem parku rozrywki.

 

Autorzy portalu

logo-footer

Informacje i wskazówki na temat team buildingu w firmie oraz tego jak, gdzie, kiedy i po co organizować imprezy integracyjne dla pracowników. Zapraszamy do lektury! 

Często czytane

Atrakcje imprez firmowych
O czym pamiętać przy organizacji imprez?
Integracja zespołu to ciężka praca

Jak zorganizować świetną imprezę firmową?
Jak oszczędzić na imprezie integracyjnej?
Co zrobić, by stworzyć świetny zespół?
© Copyright youplay.pl All Rights Reserved.